Profesionalni savjeti za vašu iduću kuhinju.
Saznajte kako započeti s planiranjem kuhinje u šest jednostavnih koraka. Bosch vodič za planiranje kuhinje pruža vam mudre savjete o svemu, od rasporeda kuhinje i dizajna do položaja za postavljanje kuhinjskih uređaja - uključujući i praktičan popis. Dopustite da vas Bosch povede.
Naš korak po korak vodič za planiranje vaše kuhinje.
Više sredstava za planiranje kuhinje.
1. korak: Prikupite ideje za dizajn kuhinje.
Najprije se inspirirajte! Sakupite svoje omiljene ideje za kuhinju na svojoj osobnoj ploči za kuhinjske stilove. Počnite ovdje:
- Izgled: sviđa li vam se kuhinja u stilu moderne seoske kuće, minimalistična kuhinja ili starinski izgled?
- Ideje za kuhinjske boje: razmislite o shemi boja u kuhinji.
- Ideje za kuhinjske ormariće: sakupite ideje za vrata ormarića i prednje strane ladica, ručke i materijale koji odgovaraju vašem stilu.
- Ideje za pultove: masivno drvo, kamen, beton, mramor, ili kompozit? Potražite otporne materijale za pultove (savjet profesionalca: tamnije boje sakrivaju ogrebotine).
- Ideje za zaštitne površine: male pločice, izgled mozaika, ili klasične pločice?
Stvari koje bi svaka kuhinja trebala imati.
- Udobnost. Budući da ćete u kuhinji provoditi puno vremena, svakako pregledajte udobne kuhinjske dizajne. Razmislite o toplim bojama i udobnim sjedalima.
- Osobni dodiri. Vaši omiljeni predmeti u kuhinji prizvat će vaša sjećanja dok kuhate i začinjavate.
- Visokokvalitetni uređaji. Uložite u dobar hladnjak i pećnicu, sudoper (idealno u "zlatnom" trokutu).
- Puno električnih utičnica. Praktične za komplicirana jela ili kad više ljudi priprema sastojke.
- Prostor za omiljene kuharice. Neka vam je nadahnuće na dohvat ruke.
- Svježe začinsko bilje - ili biljni vrt na prozoru. Pozovite prirodu u svoju kuhinju.
- Ona ladica s raznim sitnicama. Priznajmo, neophodna je.
- Ravne površine koje se lako čiste. Elementi poput ugrađenih uređaja, ormarića bez okvira, sudoper u ravnini s pultom nisu samo elegantni već i olakšavaju čišćenje.
- Koševi za recikliranje. Unaprijed razmislite o tome kako organizirati recikliranje u kuhinji (papir, plastika, staklo, lim).
- Nešto što privlači poglede. Možda će to biti impresivan raspon, udoban kutak za doručak, glamurozni luster ili obiteljska slika, odaberite nešto s čime ćete odrediti ton kuhinje.
Načini kako rasvjetliti kuhinju.
- Zrcalne površine. Površine visokog sjaja i kuhinjski uređaji od nehrđajućeg čelika odražavat će svjetlo i otvoriti vaš prostor.
- Svijetle sheme boje u kuhinji. Svijetlije znači veće. Posebice u malim prostorima, odabir svijetlijih i pastelnih boja otvorit će vaš prostor.
- Prirodno svjetlo. Planirajte svoju kuhinju s puno svjetla - razmislite o gornjoj rasvjeti poput krovnih prozora, ako je to moguće.
- Dodajte rasvjetu. Iznad otoka, ispod ormarića i čak integriranu u vašoj napi.
2. korak: Što mi je potrebno u novoj kuhinji?
Sada je vrijeme za razmišljanje o vašim potrebama i prioritetima. To će vam pomoći suziti izbor i usredotočiti se na ono što vam je najbitnije. A to je i pametan pristup kada kuhinju planirate s budžetom.
Jednom kada odredite sve elemente kuhinje iz vaših snova, bit ćete spremni na posjet kuhinjskom studiu - ili nastaviti sa svojim "uradi sam" preuređenjem kuhinje.
Svakako pogledajte naš popis za planiranje kuhinje.
Ključna pitanja za svakog planera kuhinje.
- Tko će upotrebljavati kuhinju?
Kuhinju s jednim primarnim kuharom jednostavno je dizajnirati s rasporedom u obliku slova U. Za veće obitelji i suradnju prilikom kuhanja, možda biste trebali razmisliti o kuhinji otvorenog tlocrta s različitim zonama za kuhanje i vaše aktivnosti. Ili čak kuhinjskim otokom. Osmislite kuhinju koja će odgovarati vašim potrebama - s praktičnim visinama pulta i ormarićima na dohvat ruke. - Koji su vaši prioriteti?
Strastveni ljubitelji kuhanja moraju imati dovoljno prostora za rad - i visokokvalitetne kuhinjske uređaje. Ako volite isprobavati nove recepte, planirajte na dovoljno postora za sve male uređaje koji će vam biti potrebni. Ako volite peči, razmislite o tome gdje ćete pohraniti svoje pekarske zalihe i kalupe. Ili više volite zabavljati? Možda biste mogli razmisliti o otvorenoj kuhinji s puno prostora za druženje. - Želite li isplanirati kuhinju s manjim budžetom?
Ako je to tako, koje se one stvari bez kojih ne možete? Za planere koji paze na budžet, paketi kuhinjskih uređaja dat će vam najbolju kakvoću za vaš budžet, a vašoj kuhinji dati sređen izgled. - Kakve su vaše navike i ciljevi prilikom kupovine namirnica?
Ako je vaš cilj namirnice kupovati jednom na tjedan, razmislite o velikom hladnjaku sa zamrzivačem. Ako imate dovoljno prostora, stvorite veliku kuhinjsku ostavu za pohranu - i nemojte zaboraviti ostaviti nešto mjesta za svježu hranu, poput rajčica, koje ne bi trebali pohraniti u hladnjaku. - Koji kuhinjski stilovi i rasporedi vam najbolje odgovaraju?
Sakupite ideje za dizajn kuhinje i saznajte o kuhinjskim rasporedime prije posjeta kuhinjskog studia. To će vam pomoći brže stići do cilja. - Što ste uvijek željeli imati u kuhinji?
Godinama ste sanjali o otvorenoj kuhinji, kuhinjskom otoku ili udobnom kutku za doručak? O integriranim sjedalima ili ugrađenom aparatu za kavu? Razmislite o onome što bi vašu kuhinju učinilo savršenom i planirajte to imati u svojoj novoj kuhinji.
3. korak: Tlocrt kuhinje.
Tlocrt kuhinje sadrži sve mjere kuhinje koje su vam potrebne za planiranje. Skicirajte svoj tlocrt ili upotrijebite programsku opremu za dizajniranje kuhinja. Ovo su osnovni koraci:
- Izmjerite najvažnije dizmenzije tlocrta:
- Duljina, širina i visina kuhinjskih zidova
- Položaj i dizmenzije vrata i prozora
- Mjere kuhinjskih ormarića
- Mjere kuhinjskog otoka za tlocrt kuhinje s otokom
- Pronađite najbliži izlazni otvor za napu.
- Pronađite utičnice i vodovod.
Sada ste spremni za pripremu rasporeda kuhinje koji uključuje ormariće i velike uređaje.
5. korak: Razmislite o kuhinjskoj pohrani.
- Uključine puno mjesta za pohranu u blizini sudopera i pećnice.
- Zajamčite brz, jednostavan pristup malim uređajima, posudama i opremi za pečenje.
- Planirajte na dovoljno mjesta na pultu, uz ladice i mjesta za pohranu koji će podržavati vaš radni proces.
- Održite svjetlost: ako imate prozor, nemojte dopustiti da gornji ormarići blokiraju sunčevu svjetlost.
Pametne ideje za pohranu u kuhinji potrebno je imati na umu od samog početka. Mogućnosti za pohranu mogu se naći po cijeloj kuhinji, od očitih ormarića za pohranu do praktičnog i višenamjenskog kuhinjskog otoka te čak i zida za pohranu.
Ponekad jednostavno nije moguće sve postaviti na jedno mjesto - zato si odredite prioritete.
Kako dodati više mjesta za pohranu u kuhinji?
- Iskoristite mrtve kutove (npr. s okretnim policama u donjim ormarićima).
- Postavite ormariće do visine stropa.
- Dodajte male kuhinjske stalke iza ladica ormarića.
- Iznad ormarića postavite nekoliko košarica za pohranu.
- Razmislite o integriranju koša za smeće ili recikliranju u donje ormariće.
- Dodajte još polica za pohranu kako bi pultevi ostali uređeni.
Gdje je u kuhinji najbolje pohraniti lonce i tave?
- Iznad glave na visećem stalku.
- Na zidu iznad ploče za kuhanje ili štednjaka.
- Jedne u drugima u najnižoj ladici za najbolje iskorištavanje prostora.
- U kuhinjskom otoku za pohranu.
- U ostavi (samo posude i pladnjeve koje rijeđe upotrebljavate).
Kako organizirati kuhinjske ormariće?
Organizirajte svoje kuhinjske ormariće u skladu sa svojim navikama i potrebama.
- Odredite svrhu za svaki ormarić: posuđe, pribor za jelo, lonci i tave, konzervirana hrana itd.
- Pripazite da su vam pri ruci oni kuhinjski predmeti koje najčešće upotrebljavate.
- Napunite kuhinjske ormariće i ladice oko štednjaka i sudopera velikim priborom, noževima i drugim predmetima s kojima ispirete i pripremate hranu.
- U ormariće oko aparata za kavu pospremite filtre za kavu, mjerne žličice, zrna i svu drugu opremu koja vam je potrebna za ukusnu šalicu kave.
Što mogu pohraniti ispod sudopera?
U tom prostoru za sve možete pohraniti bilo što, no preporučujemo da tamo postavite predmete koje često upotrebljavate.
- Tablete za perilicu posuđa.
- Četke za čišćenje boca i vaza s dugim drškama.
- Dodatne spužvice.
- Vreće za smeće.
- Reciklirano smeće.
6. korak: Gdje postaviti kuhinjske uređaje?
Prilikom razmišljanja o rasporedu kuhinjskih uređaja, uvijek uzmite u obzir svoj radni trokut. Najučinkovitiji rasporedi kuhinje puštaju puno prostora uzduž svake strane trokuta. Ako je vaš trokut plosnat (kao kod rasporeda kuhinje s jednim zidom), dodatni sudoper može napraviti više prostora za nekoliko kuhara.
Više savjeta za planiranje uređaja:
Planirajte pametnije: S našim popisom za planiranje kuhinje.
Koliko dugo traje planiranje i gradnja kuhinje? Svaki projekt je drugačiji. No puno je stvari potrebno uzeti u obzir kod dizajniranja kuhinje. Kako biste izbjegli najveće greške, započnite s pregledom našeg alata za planiranje kuhinje kojeg možete upotrijebiti kod kuće. Za početak pogledajte naš popis za planiranje kuhinje.
Preuzmi popisStvorite pametnu Bosch kuhinju uz Home Connect.
Što je sva ta galama oko pametnih kuhinja? Bosch uređaji s omogućenom Wi-Fi mrežom i funkcijom Home Connect™ pomažu vam da ostanete informirani, čak i kad ste u pokretu. Možete nadzirati i upravljati svojim pametnim kuhinjskim uređajima na daljinu za potpuno novu razinu učinkovitosti i praktičnosti - uživajte u povezanom kuhanju, hlađenu, pranju rublja, pripremi kave i više.
Zašto odabrati Bosch uređaje? Otkrijte razloge.
Bez obzira na to želite li ormariće napravljene po mjeri ili unaprijed sastavljenu kuhinju, Bosch uređaji stvoreni su za pristajanje svakoj kuhinji. Pružaju bezvremenski dizajn te izvanrednu učinkovitost. No to nije sve. Saznajte zašto se kupci diljem svijeta odlučuju imati povjerenja u Bosch.