Ljudi često žive u prostorima u kojima se ne osjećaju potpuno ugodno, a ne znaju točno zašto. Često je razlog kombinacija boja.
Svaka boja ima drugačiji učinak koji utječe na prostor. Soba okrenuta sjeveru s hladnim, tamnim tonovima, na primjer, daje potpuno drugačiji osjećaj od one osmišljene s jasnim, sunčanim bojama.
Pogledajte nekoliko osnova teorije boja koje bi svaki ljubitelj dizajna trebao znati.
Kako upotrijebiti kotač boja, kako raditi s temperaturom boja i kako kombinirati jarke boje s neutralnima i osmisliti savršen interijer doma. Započnite ovdje i postanite sam svoj menadžer boja i dobrog raspoloženja.
Kotač boja
Ako želite naći usklađenu kombinaciju boja prilikom preoblikovanja svog doma, može vam pomoći kotač boja. Većina kotača boja ima 12 boja, iako se može povećati na beskonačan broj nijansi. One vam daju vizualni prikaz boja koje su dobro usklađene, što uklanja potrebu po nagađanju.
Komplementarne sheme boja.
Pogledajte kotač boja, izaberite jednu boju i prstom prijeđite na boju na suprotnoj strani. To su komplementarne boje; ako ih upotrijebite zajedno, istaknut će jedna drugu i stvoriti oku ugodnu kombinaciju. Popularne komplementarne boje su, na primjer, plava i narančasta, ljubičasta i žuta, ili zelena i ružičasta. Nekomplementarne, nasumice odabrane boje odudaraju se umjesto da se nadopunjuju, a ponekad je teško uočiti razliku. Međutim, s komplementarnim bojama uvijek možete biti sigurni da će jedna drugu nadopuniti.
Isticanje jarkih boja neutralnima.
Jarke boje pršte energijom u kombinaciji s neutralnim bojama. Neutralne boje - crna, bijela, siva i ponekad smeđa i bež - ne pojavljuju se često na kotaču boja. Poznatije pod imenom "zemljane boje", one stvaraju savršenu podlogu za isticanje boja koje pršte energijom kad su kombinirane s jakim, živahnim nijansama crvene, plave, zelene ili ružičaste i ljubičaste. Kad odaberete osnovnu boju, možete je kombinirati s mnogim drugim bojama iz iste obitelji.
Temperatura boje.
Tople boje, poput žute, narančaste i crvene, nalaze se na jednoj strani kotača boja, a hladne, poput plave, zelene i ljubičaste, na drugoj. Ako ukrašujete sobu i želite da se sve dobro uklapa, kombinirajte tople boje s drugim toplim bojama, ili hladne s drugim hladnim bojama. S druge strane, miješanje toplih i hladnih boja u istoj paleti može stvoriti zabavan i uzbudljiv izgled.
Teoriju boja dovedite u kuhinju!
Sad kad poznajete teoriju boja, možete početi planirati novu shemu boja za kuhinju, započevši s hladnjakom. Vario Style od Boscha prvi je hladnjak kojeg možete ponovno osmisliti kad god poželite. Samo otkačite prednju stranu vrata u boji i zamijenite je novom bojom u 3 jednostavna koraka.