Kad je riječ o ispravnom korištenju hladnjaka za pohranu svježih proizvoda, većina ljudi zna da na niskim temperaturama hrana duže ostaje svježa. Međutim, rijetki su svijesni da je vlaga također važan faktor u produljenju životnog vijeka voća i povrća.
Pogledajte kratki vodič za razumijevanje ladica s vlagom vašeg hladnjaka:
Što su ladice s vlagom?
Kako se topli zrak diže, a hladni spušta, u hladnjaku zrak neprestano kruži. Ladica s vlagom poseban je odjeljak u kojem možete kontrolirati razinu unutarnje vlage ograničavanjem ili dozvoljavanjem razmjene zraka između ladice i drugih područja hladnjaka.
Korištenje postavke za vlagu
Visoka postavka vlage odlična je za lisnato povrće koje može gubiti vlagu, zato što konstantna razina vlage u ladici smanjuje pritisak na povrću. Postavku je potrebno koristiti i kada je malo voća i povrća pohranjeno u ladici.
Kad je otvor u ladici s vlagom sužen kako bi se ograničila razmjena zraka, zrak i vlaga se zadržavaju u odjeljku. To omogućava da voće i povrće u odjeljku duže vremena ostane hrskavo, vlažno i svježe.
Korištenje suhe postavke
Suha se postavka koristi kad se u ladici nalazi puno voća i povrća, kako bi se spriječio nastanak prekomjerne vlage i ubrzanje kvarenja. Kad je otvor u ladici s vlagom povećan kako bi se olakšala razmjena zraka, zrak i vlaga izlaze iz odjeljka.
Bez obzira na vlagu, neko se voće i povrće ne smije spremati u hladnjaku!
Neko tropsko i suptropsko voće, kao i povrće, osjetljivo je na hladne uvjete - njih držite izvan hladnjaka na temperaturama od 8 - 12°C za najbolje održanje kakvoće i okusa.
Voće: Ananas, banane, avokado, papaja, agrumi, mango i lubenice
Povrće: Krastavci, patlidžan, paprike, mahune, tikve, rajčice i krumpir