Očistite svoju kuhinju na ekološki prihvatljiv način.
Vaša kuhinja srce je vašeg doma, zato ju je posebice važno čistiti na higijenski način. S ovim jednostavnim savjetima i trikovima za čišćenje svoju ćete kuhinju čistiti na ekološki prihvatljiv način bez potrebe za škodljivim kemikalijama.
#1: Nemojte koristiti klor.
Kad u supermarketu kupujete sredstva za čišćenje ili deterdžente, imajte na umu da većina sredstava za čišćenje sadrži amonijak i bjelilo koje je potrebno izbjegavati iz zdravstvenih razloga. Iako vašu kuhinju dobro dezinficiraju i čiste, mogu oštetiti vaše zdravlje, na primjer zbog udisanja klornog plina. Uz učinka na vaše tijelo, ta sredstva za čišćenje zagađuju i okoliš. Kad se isperu u kanalizaciju, ona ulaze u vodovod i završavaju u rijekama, jezerima i oceanima i tako oštećuju biljni i životinjski svijet.
#2: Koristite tradicionalna sredstva za čišćenje.
Umjesto jakih kemikalija upotrijebite sastojke koje već imate u kuhinji i pripremite domaća sredstva za čišćenje. Ti osnovni ekološki prihvatljivi sastojci očistit će vašu kuhinju jednako dobro, ako ne i bolje od sredstava za čišćenje iz supermarketa: upotrijebite sodu bikarbonu, destiliran bijeli ocat ili limune za uklanjanje masnoće. Aromatska biljna ulja, poput eukaliptusa, lavande ili maslinovog ulja, savršena su za čišćenje osjetljivijih površina poput kamena ili drva. Kad je riječ o pranju podova, tekući sapuni na biljnoj osnovi savršena su alternativa za višenamjenska sredstva za čišćenje.
#3: Prestanite posuđe prati na ruke.
Mislite da korištenje perilice posuđa šteti okolišu zbog potrošnje energije i vode? Zapravo je obrnuto: perilica posuđa koristi približno 40 litara* vode, a za pranje na ruke potrebno vam je približno 73 litara vode. To znači uštedu 33,5 litara vode na ciklus ispiranja u usporedbi s pranjem posuđa na ruke. Isto vrijedi i za potrošnju energije: pranjem posuđa na ruke potrošite prosječno 2,60 kWh energije na jedno pranje, dok vaša perilica posuđa troši samo 0,67 kWh** na ciklus i vama štedi 1,93 kWh. Ne samo da štedi novac nego je i dobro za okoliš.
*Na osnovi potrošnje od 6,5 l. Vrijednosti modela i robnih marki mogu se razlikovati.
*korištenjem Eco 50° načina rada. Vrijednosti modela i robnih marki mogu se razlikovati.
#4: Uradi-sam alternativni deterdžent
Jeste li ikada razmišljali da bi deterdžent napravili sami? Vrlo je jednostavno, štedi vam novac i vjerojatno je najbolje rješenje za okoliš. Za pripremu ekološki prihvatljivog, višenamjenskog sredstva za čišćenje, kombinirajte sodu bikarbonu sa sapunom na biljnoj osnovi i napravite pastu. Namažite malo paste na polovicu limuna i očistite kuhinjske površine ili drven kuhinjski pribor. Za pripremu ekološki prihvatljivog dezinfekcijskog sredstva, kombinirajte 1/8 šalice tekućeg sapuna na biljnoj osnovi, 1/8 šalice destiliranog bijelog octa, 4 l vode i 10 kapljica aromatskog biljnog ulja te podove operite kao i inače.
#5: Koristite Bosch sredstva za čišćenje.
Upotrijebite e-krpe za učinkovito čišćenje ploča za kuhinje samo vodom i bez kemikalija. Njih je moguće oprati i ponovno uptrojebiti do 300 puta i idealne su za alergičare. Najbolje od svega: Bosch testira i odobrava naša sredstva za čišćenje kako bi vaša svakodnevnica postala malo lakša.
Ako imate dodatna pitanja o tome, obratite se našoj službi za korisnike na broj telefona 01 5520 888, 24 sata na dan, 7 dana u tjednu. Rado ćemo vam pomoći.