Zdrava prehrana počinje zdravom kupovinom.
Ako vi i vaša obitelj želite voditi zdraviji život, morate početi s kupovinom namirnica. Zvuči jednostavno, međutim kupovina zdravih namirnica može biti varljiva jer postoji jako puno izbora i stvari koje morati imati na umu. Zato smo sakupili nekoliko savjeta kako bi vam pomogli donijeti zdrave odluke o hrani i kako bi vam pružili bolji pregled važnih podataka kod kupovanja zdrave hrane.
Planirajte unaprijed.
Postupak započnite i prije same kupovine. Planirajte obroke za cijeli tjedan i pripremite popis za kupovinu. To će vam uzeti nekoliko minuta, no pomoći će vam da izbjegnete kupovinu nepotrebne hrane. Nemojte ići u kupovinu na prazan želudac: Gladni ljudi češće će brzopleto kupovati stvari koje nisu baš najzdravije.
Pažljivo pročitajte naljepnice na hrani.
Čitanje naljepnica na hrani od ključne je važnosti kad kupujete pakirane namirnice. Provjerite broj porcija i kalorija, pogledajte veličinu porcija i razmislite o tome koliko ćete porcija zaista pojesti. Nemojte samo brojati kalorije, iskoristite ih: usporedite ih s hranjivim tvarima koje nude. Što više hranjivih tvari i manje kalorija, to bolje. Izbjegavajte šećere traženjem hrane i napitaka s malo dodanog šećera. Slično s mastima: tražite hranu koja ima malo zasićenih i trans masti te kolesterola. Zdrave masti naći ćete u ribi, orašastim plodovima i biljnom ulju.
Što uzeti u obzir kod kupovine bjelančevina.
Ako niste vegetarijanac ili vegan, tražite bjelančevine životinjskog izvora - sve esencijalne aminokiseline koje tijelo treba možete dobiti od samo jedne vrste hrane, npr. govedine, janjetine ili ribe. Uvijek kupujte svježe meso i ribu. Pazite se trgovaca ribom s neugodnim mirisima. Svježa riba ima jasne, čiste oči bez mutnoća i mora izgledati čisto, bez promjena boje. Ako boja ribe blijedi, to znači da je stara.
Što uzeti u obzir kod kupovine kruha.
Prvi sastojak u vašem kruhu mora biti integralno brašno. Bez njega, kruh se priprema s obrađenim zrnom, što znači da se gube vrijedne hranjive tvari. Nemojte dozvoliti da vas prevari boja - samo zato što je kruh smeđ, to ne znači da je od integralnog brašna; ponekad proizvođači dodaju melasu ili druga bojila kako bi kruh potamnio.
Trebali biste i ciljati na barem 1 gram vlakana na svakih 10 grama ugljikovih hidrata: ako vaša kriška ima 20 grama ugljikovih hidrata, mora sadržavati barem 2 grama vlakana.
Popis sastojaka za kruh kupljen u trgovini najčešće je puno duži od recepta kojeg bi vi doma upotrijebili, no to ne znači da su svi sastojci loši. Askorbinska kiselina i glicerol, na primjer, nisu štetni i samo pomažu produžiti životni vijek kruha.
Proslavite sezonsko voće.
Kad kupujete voće i povrće, uvijek kupujte svježe povrće i voće koje je u sezoni. Lako ga je dobiti, intenzivnijeg je okusa i često je jeftinije. Potražite sezonske i domaće proizvedene proizvode i na lokalnoj tržnici. Kupujte male količine češće jer neko voće i povće ne traje dugo. Kod kupovine veće količine, očuvajte ih do 3 puta duže s VitaFresh sustavima svježine od Boscha ili ih pripremite u porcijama i zamrznite kako bi izbjegli nepotrebno rasipanje hrane.