Povrće je prepuno hranjivih dobrota te potrebno pri svakom obroku, no svi znamo da nema puno stvari neugodnijih i gorih od gnjecavog, prekuhanog i bezbojnog povrća. Nažalost, povrće je jako osjetljivo na kuhanje i vrućinu - i može u manje od minute od jako ukusnog postati jako sluzavo.
Ako mislite da previše kuhate povrće - te tako gubite njihove prednosti i vitamine - tu je trik koji će vas voditi do hrskavog, vibrantnog i savršeno skuhanog povrća.
Bez kompliciranja
Ako tek započinjete s kuhanjem, najbolje je od povrća pripremati jednostavne obroke. Većina je povrća ukusna sama po sebi, čak i kad je sirova, i potrebno joj je samo malo začina. Samo mali soli, maslinovog ulja i češnjaka može npr. kelj i drugo lisnato povrće pretvoriti u dobar obrok kad se kratko kuhaju na laganoj vatri. Jaki začini ili čili često nadvladaju delikatan ukus većine povrća i najbolje ih je ostaviti za povrće jačeg okusa, poput bamije, bundeve ili buče.
Vrijeme je sve
Radilo se o kuhanju u vodi, kuhanju na pari ili pirjanju, važno je gledati na sat te pažljivo promatrati boju povrća kako bi se spriječilo prekuhavanje. Povrće bi trebalo biti prhko i hrskavo na dodir te zadržati svoju originalnu zelenu, narančastu ili žutu nijansu boje.
Za pripremu cvjetića brokulemožete ih kuhati u vodi 10-15 minuta, kuhati na pari 5-10 minuta ili pirjati u woku 5-8 minuta za savršenu teksturu.
Za narezane mrkve, kuhajte ih u vodi 5-10 minuta, na pari 4-5 minuta ili ih pirjajte 3-4 minute kako bi zadržale boju, hranjive tvari i hrskavost.
Odlični ljubičasti patlidžani narezani na kockice moraju ostati ljubičasti i zato ih kuhajte u vodi 5-10 minuta, na pari 5-6 minuta ili pirjati 3-4 minute.
Narezane paprike svih boja semafora izgledaju čvrsto, no na toplini se jako brzo smekšaju. Kuhajte ih u vodi 4-5 minute, 2-4 minute na pari, ili pirjajte (najbolji način za održavanje njihove slatkoće) ne više od 2-3 minute.
Špinat je poznat kao težak za kuhanje i može u nekoliko sekundi omlitavjeti. 2-5 minuta kuhan u vodi (nemojte čekati da povrće upije vodu), 5-6 minuta na pari ili 3 minute pirjan na češnjaku i maslinovom ulju dovoljno je za čvrsto i ukusno povrće bogato vitaminima.
Narezane je buče, s druge strane, teško prekuhati, a one zadržavaju svoju slatkoću. S 5-10 minuta u posudi za temeljce ili na pari i 3-4 minute u tavi trebali biste dobiti savršene zlatno-narančaste kriške koje možete staviti u salatu.
Lisnato povrće (kineski kupus, kelj) može biti komplicirano jer se njihove stabljike kuhaju duže od listova. Preporučujemo njihovo odvajanje i najprije kuhanje stabiljaka na pari 2-3 minute prije dodavanja listova i kuhanje još 3 minute.
Bundeve koje izgledaju super za Noć vještica možda izgledaju privlačno, no nisu spremne za kuhanje. Radije izaberite "šećerne bundeve" ili "bundeve za pitu" koje su slatke s glatkom teksturom mesa, te ih obradite isto kao i buče kako bi dobili njhov prirodni okus.
Pripremili ste povrće, no vaš posao još nije gotov - idući je korak "šokiranje" povrća kako se više ne bi kuhalo. Taj korak nije nužan, no može dovesti do ukusne salate ili jela od povrća i odnosi se samo na lisnato povrće skuhano na pari ili u vodi. Šokiranje povrća zadržava njihov okus, teksturu i boju tako da možete najprije pripremiti jelo od povrća i servirati ga nekoliko sati kasnije bez brige da će omlohaviti.
Najprije pripremite ledenu kupelj punjenjem zdjele za miješanje ledom i vodom koja će pokriti led. Dodajte ½ žlicu soli. Nakon kuhanja povrća u vodi do željenje mekoće, upotrijebite žlicu s rupama kako bi povrće prenijeli iz lonca u ledenu kupelj. Pustite na miru približno 1 minutu, potom povrće uklonite i stavite na tanjur. I to je sve što trebate znati za savšenu pripremu povrća. S lisnatim povrćem koje je tako ukusno, nećete se mučiti s pražnjenjem tanjura - i dobivanjem više od pet porcija voća i povrća na dan. Na zdravlje!