Kad je riječ o rublju, Bosch - a ne baka - zna najbolje. Pogledajmo deset čestih oznaka nege - i kako ih protumačiti.
Mekan i tako udoban: flanel
Flanel je obično moguće prati u perilici rublja i sušiti na niskoj razini topline u sušilici rublja. Međutim nemojte ga izbjeljivati ili glačati na niskoj razini topline.
Lagan, prozračan, izdržljiv: pamuk.
Za pamuk se je lako brinuti, a za nošenje je mekan i udoban. Izdržljiv je, što znači da ga je moguće često prati i glačati na srednje jakoj postavci, no ne smije se sušiti u sušilici rublja.
Raskošna i senzualna: svila
Svilu može biti teško prati. Potrebno ju je glačati na niskoj razini topline, najbolje okrenutu naopako i izbjegavati izbjeljivač i sušilicu rublja. Najbolji savjet? Svilu perite nježno, rukama.
Čudesno topla: vuna
Prije pranja vune, uvijek pogledajte oznaku na njoj. Ako odjevni predmet smijete staviti u perilicu rublja, potrebno ga je prati u vodi od mlake do 40°C s posebnim deterdžentom za vunu. Nikada je nemojte sušiti u sušilici rublja i glačajte je samo na srednjoj postavci.
Moderne, mnogostrane, otporne: traperice
Kako bi traperice što dulje trajale, nemojte ih prečesto prati - i nikad ih nemojte stavljati u sušilicu rublja. Ako imate dovoljno mjesta, traperice osušite u ravnom položaju. A ako ih baš morate glačati, okrenite ih naopako i upotrijebite nisku temperaturu.
Jednostavan za održavanje i mnogostran: poliester
Poliester je jako lako prati. Odjevni predmet samo okrenite naopako i izbjegavajte upotrebu omekšivača jer on oštećuje vlakna. Sušite na niskoj postavci.
Hladan, suh, svjež: triko
Triko lako zapinje tako da pazite da prije pranja zatvorite sve patentne zatvarače i kopče kako bi izbjegli štetu. Perite na najviše 30°C, a sušite i glačajte samo na niskoj razini topline.
Mekana, svilenkasta i mnogostrana: viskoza
Viskoza je relativno osjetljiva kad je mokra. Najbolje je upotrijebiti vrećicu za rublje i izbjegavati centrifugu. Viskozu perite na 30°C, glačajte na niskoj postavci topline i nikada ne stavljajte u sušilicu rublja.
Jednostavna za nošenje: miješana tkanina
Miješane tkanine često se gužvaju, zato bubanj napunite samo do polovice i upotrijebite centrifugu s malo okretaja. Perite na 30°C i glačajte samo na niskoj razini topline.
Lijepa, obećavajuća i romantična: čipka
Čipku je moguće napraviti od mnogo različitih vlakana zato za nju ne postoji univerzalna oznaka. Što je čipka finija, to joj je potrebna veća pažnja. Najbolji plan? Ručno pranje. Potopite je u mlaku vodu s malo deterdženta, pustite da se namače i potom isperite hladnom vodom.