Sve ima svoje mjesto.
Plastiku je potrebno staviti na gornju rešetku. Tamo temperatura nije tako visoka kao u donjoj rešetci. I na taj način nećete imati plastične lopatice koje izgledaju kao vadičepi i njihova boja neće izblijediti. Nemojte gurati predmete - pribor, pokrovi i one male, iritantne sitnice stavite u kutiju za pribor, a noževi i viljuške, naravno, moraju iz sigurnosnih razloga biti okrenuti prema dolje. No imajte na umu da se bolje čiste ako su okrenuti prema gore. Šalice, boce i zdjele pripadaju donjem dijelu.
Drvo ne ulazi u perilicu.
Drvene daske za rezanje, žlice i pribor potrebno je isprati i oprati na ruke. Drvo može nabreknuti ili se iskriviti kad je mokro ili vlažno. U perilici posuđa visoke temperature mogu uzrokovati pukotine u kojima se mogu nakupljati bakterije. Drvene ručke mogu samo otpasti ako se ljepilo stavi pod pritisak i otopi.
Dobro je znati
Drvene daske za rezanje najbolje je prati limunom! Probajte: prerežite limun na pola, trljajte cijelu dasku za rezanje jednom polovicom i potom posipajte krupnu sol po dasci. Pustite da sol djeluje 10 minuta, potom dasku istrljajte drugom polovicom limuna i isperite vodom.
Srebro. U perilicu? Možda!
Vaša perilica posuđa najvjerojatnije nije najbolje mjesto za vaše obiteljsko srebro. Srebro se može početi doslovice ispirati, a na priboru se pojavljati crne mrlje. To jest, osim ako vaš pribor nije napravljen od 925 srebra, koje se može prati u perilici posuđa. Ako želite da je još sigurnije, upotrijebite kutiju za srebrni pribor za perilice posuđa.
Dobro je znati
Srebro može opet zasjati ako upotrijebite prašak za pecivo ili čak vruću vodu u kojoj ste kuhali krumpir. Da, stvarno. Kako bi uklonili crne mrlje sa svojeg srebra, upotrijebite malo paste za zube.
Zaštitite posude i tave.
Mnoge je tave sada moguće prati u perilici posuđa. No neko posuđe s premazom protiv ljepljenja mogu to svojstvo izgubiti jer je taj posebni premaz pod napadom u perilici posuđa. Posude bez premaza protiv ljepljenja, naravno, još uvijek možete sigurno prati u svojoj perilici posuđa.
Dobro je znati
Jako tvrdokornih, zapečenih mrlja na vašim tavama možete se riješiti toplim octom ili vrućom slanom vodom. Za još tvrdokornije mrlje, upotrijebite dobro staro pomagalo, prašak za pecivo.
Bodljikav problem: noževi.
Oštre noževe za kuhanje i pogotovo visokokvalitetne noževe bolje je ne stavljati u perilicu posuđa, nego ih prati na ruke. U perilici posuđa njihove oštrice otupe zbog soli. Ako imaju drvene ručke, vruća ih voda može olabaviti.
Dobro je znati
Nemojte samo ostaviti svoje noževe u vodi s deterdžentom. Posebno ih operite mlakom vodom i potom ih temeljito osušite.
Obično sigurno u perilici: plastika.
Plastični se spremnici za konzerviranje obično mogu prati u perilici posuđa bez problema. Većina plastičnih spremnika ima etiketu na dnu na kojoj piše može li se prati u perilici posuđa ili ne. Neki predmeti koji se ne smiju prati u perilici posuđa mogu oslobađati opasne zagađivače kad ih se pere vrućom vodom. I onako usput, Bosch sa svojom Zeolith® tehnologijom ima dodatnu pogodnost za plastiku. Ona temeljito suši plastiku u usporedbi s običnim perilicama posuđa.
Dobro je znati
Imate li staklenke za spremanje namirnica u boji? Ostavite ih na suncu i besplatno ćete ih izbijeliti.
Pravila za zlato.
Najdraži porculan vaše bake vjerojatno je napravljen prije nego što se razmišljalo o perilicama posuđa, tako da vjerojatno neće preživjeti visoke temperature. Prekrasna, raskošna šalica mogla bi izgubiti svoj rub sa zlatnim listovima, a onaj predivan naslijeđeni tanjur mogao bi se slomiti. Čak i s novim, jako skupim porculanom potrebno je jako pažljivo rukovati. Unatoč tome da se može prati u perilici posuđa, često nije prikladan za tako visoke temperature.
Dobro je znati
Zlatne listove na porculanu potrebno je čistiti jako pažljivo i bez ikakvih abrazivnih sredstava i grubih spužvica.
Čaše? Svakako!
U principu, čaše možete prati u perilici posuđa. Međutim, mliječne čaše ili čaše s uzorcima je vjerojatno bolje ne prati u perilici posuđa. Samo zapamtite, čaše, a posebice osjetljive čaše za vino i šampanjac, nemojte postavljati preblizu jedne drugima u perilici posuđa. Usput, Bosch nudi perilice posuđa s inovativnom zaštitom za staklo.
Dobro je znati
Čaše je uvijek potrebno isprati na ruke prije postavljanja u perilicu posuđa. Čišćenje mliječnih čaša bit će lakše s malo octa ili limunske kiseline u vrućoj vodi.