Drvo, bakar, glave tuševa - jeste li se ikada zapitali što smijete staviti u perilicu posuđa, a što je bolje prati na ruke? Otkrijte ispravne odgovore.
FILTRI ZA NAPE I DRVO
Filtre za nape svakako je moguće prati u perilici posuđa - oprostite se od dosadnog ribanja i čišćenja. S druge strane, drvo je bolje prati na ruke. Drvo se može iskriviti na visokim temperaturama, nabreknuti kad je mokro i puknuti te stvoriti idealno mjesto za razvoj bakterija.
GLAVE TUŠEVA I NOŽEVI
Uštedite si vremena i truda kod čišćenja kamenca s glave tuša - možete je staviti u perilicu posuđa. Oštre je noževe, međutim, bolje prati na ruke jer čak i samo jedan ciklus pranja može oštetiti oštricu i otupiti je.
PLASTIČNE IGRAČKE I KRISTALNO STAKLO
Ako igračka vašeg dijeteta nije na baterije, možete je bezbrižno staviti u perilicu posuđa. To je i higijensko rješenje. No vaše je skupe kristalne čaše bolje prati na ruke. Deterdžent za perilice posuđa i sol mogu oštetiti njihovu površinu i uzrokovati koroziju stakla.
BAKAR I DRŽAČ ZA ČETKICE ZA ZUBE
Bakru je potrebna posebna njega i potrebno ga je čistiti na ruke - inače može pocrniti zbog procesa oksidacije u perilici posuđa. Za razliku od bakra, držače za četkice za zube jednostavno je čistiti i održavati higijenskim. Samo ih stavite u perilicu posuđa svako toliko.
ČEPOVI I TAVE S PREMAZOM PROTIV LJEPLJENJA
Možda zvuči neobično, no čepove možete prati u perilici posuđa. Za njih postoje čak i posebni držači. Samo ih postavite na gornju rešetku i operite na programu s niskom temperaturom. Za razliku od čepova, tave s premazom protiv ljepljenja bolje je ne prati u perilici posuđa. Sol, deterdžent i visok pritisak vode mogu oštetiti premaz i tave pretvoriti u ljepljive.