Vaša perilica ne čisti vaše posuđe? Ne brinite. Problem je obično nešto što je moguće popraviti kod kuće. Dolje je prikazano 5 provjera mogućih uzroka, što vam moće pomoći riješiti problem.
Molimo, pažljivo pročitajte vodič za otklanjanje grešaka kako biste popravili perilicu posuđa.
1. Provjerite je li se otopila tableta u perilici posuđa
Jedan od glavnih razloga za posuđe koje je ostalo prljavo nakon ciklusa pranja je činjenica da se tableta u perilici posuđa nije ispravno otopila. Kako biste se uvjerili da je o tome riječ, potražite ladicu za tablete koji drži tabletu za perilicu posuđa i provjerite je li se ona do kraja otopila.
2. Provjerite jesu li prskalice blokirane
Prskalice se moraju moći slobodno okretati i ne bi trebalo biti nikakvih začepljenja uzduž mlaznica i na prskalicama. Ako vam se čini da su blokirane, pincetom ili štapićem za koktejl možete očistiti ostatke. Blokirane prskalice neće moći prikladno rasporediti vodu, zbog čega se tableta za perilicu posuđa neće otopiti.
Očistite prskalice vaše perilice posuđa
Držite se uputa u videozapisu za čišćenje prskalica vaše perilice posuđa.
Vodič korak po korak:
3. Sada pregledajte filtar
Filtar perilice rublja osmišljen je za prihvat otpadaka i ostataka hrane s posuđa ili predmeta u perilici. Ako se filtar začepi, protok vode u uređaju bit će ometan i perilica posuđa više neće ispravno djelovati. U nekim slučajevima se prljavština može ponovno vratiti na posuđe ili predmete u perilici.
Držite se uputa u videozapisu za čišćenje sustava filtra vaše perilice posuđa.
Vodič korak po korak:
4. Provjerite kako se pravilno puni perilicu posuđa
Ispravno punjenje perilice posuđa vrlo je važno kad je riječ o učinkovitim rezultatima čišćenja. Ako posuđe nije dobro organizirano, voda neće doći do nekih predmeta u perilici i morat ćete pokrenuti još jedan ciklus kako biste oprali te još uvijek prljave predmete. Gornji je stalak za šalice i čaše. Pribor za jelo ne smije biti postavljen iznad ladice za tablete zato što može blokirati poklopac dispenzera za deterdžent i spriječiti topljenje tablete za perilicu posuđa. Donja stalak perilice posuđa upotrebljava se za lonce, tave i tanjure. Jako zapljane posude stavljaju se na donji stalak gdje je raspršivanje vode intenzivnije i ima više raspoloživog mjesta.
Držite se ovih 8 savjeta za pravilno postavljanje posuđa u perilicu.
Gornji stalak
1. Sigurno mjesto za šalice, čaše i male zdjele.
Uvjerite se da ste između posuđa pustili dovoljno mjesta. To je neophodno zato što prepreke mogu dovesti do lomljenja i masnih mrlja. Visoke čaše za šampanjac i vino stavljaju se na donji stalak, gdje ih je moguće postaviti u siguran držač za čaše.
2. Plastično posuđe koje se može prati u perilici postavite na gornji stalak kako biste spriječili njihovo izlaganje visokim temperaturama.
Donji stalak
3. Veliko posuđe poput posuda, zdjela za salatu i tava, spada na donji stalak zato što tamo ima više mjesta. Tamo možete postaviti čak i pladnjeve za pečenje, rešetke za roštilj i police iz hladnjaka.
4. Pretpranje posuđa nije potrebno prilikom punjenja uređaja zato što to pokriva program ispiranja. Međutim, uvijek morate ukloniti veće komade hrane jer bi oni mogli začepiti filtar perilice.
5. Pladnjevi i daske za rezanje idu na stranu. To je zato što veći predmeti mogu ometati prskalice i blokirati protok vode. Iako drvene daske možete prati u perilici posuđa, preporučujemo pranje na ruke kako biste izbjegli njihovo cijepanje.
6. Zakačite za čišćenje. Bočice za bebe i druge manje plastične predmete poput poklopaca i šalica možete zakačiti za stabilnije pranje.
Pribor za jelo
7. Noževe postavite oštricom nadolje. Tako ćete izbjeći ozljede prilikom vađenja posuđa iz perilice te zaustaviti direktan dodir bakterija s oštricama.
8. Pribor za jelo pomiješajte ako vaš uređaj nema ladicu za pribor. Potrebno je pomiješati i vilice i žlice u košari za pribor kako se one ne bi naslagale jedna na drugu i tako ometale prodor vode. Ako vaša perilica posuđa ima ladicu za pribor, najbolje je jednake predmete postaviti jedne kraj drugih kako biste uštedjeli na prostoru.
5. Provjerite postavku programa i deterdžent
Za čišćenje prljavijeg posuđa s tvrdokornim ostacima zagorijele hrane, preporučujemo odabir programa s višom postavkom temperature. Molimo, pogledajte priručnik za korisnike za više informacija o postavkama programa.
Ponekad upotreba deterdženta za posuđe umjesto tableta za perilicu može riješiti taj problem.
Jeste li postupili prema savjetima, a niste riješili problem?
Ako ste se držali gore navedenih informacija, a još uvijek imate problem sa svojom Bosch perilicom posuđa, možda je potrebno obratiti se Bosch servisnom stručnjaku.