Imati perilicu posuđa kod kuće pravi je plus: ona ne samo da posuđe i ostali kuhinjski pribor pere brzo i učinkovito, već vam također omogućuje da se opustite nakon obroka umjesto da se bavite napornim pranjem posuđa. Slijedite naše korake za prvu upotrebu i saznajte kako odmah postići savršene rezultate.
Kako brzo pokrenuti perilicu posuđa?
Prije prvog pokretanja nove perilice posuđa obvezno slijedite ovih šest jednostavnih koraka za najbolje rezultate. Pranje velike količine posuđa na ruke od sad je stvar prošlosti!
Za postizanje dobrih rezultata, perilica posuđa treba meku vodu s malom količinom kamenca kako bi se spriječila korozija stakla i nastanak mrlja od bijelog kamenca na posuđu. Zato je važno utvrditi tvrdoću vode prije prve upotrebe perilice posuđa. Upotrijebite trakice za ispitivanje tvrdoće vode koje ste dobili s novom perilicom posuđa. Pronaći ćete ih uz korisnički priručnik.
Namočite trakicu u vodu iz slavine na jednu sekundu i zatim otresite višak vode. Nakon otprilike jedne minute saznat ćete koliko je vaša voda iz slavine tvrda.
Drugi korak: prilagodite sustav za omekšavanje vode.
Drugi korak: prilagodite sustav za omekšavanje vode.
Nakon što odredite tvrdoću vode iz slavine, prema potrebi prilagodite unutarnji sustav za omekšavanje vode u perilici posuđa. Upute ćete pronaći u korisničkom priručniku zajedno s tablicom tvrdoće vode koja prikazuje potrebne postavke.
Kako bi sustav za omekšavanje vode radio kako treba, potrebna mu je sol za perilicu posuđa. Za dodavanje soli odvrnite čep i napunite posudu za sol vodom (potrebno samo kod prve upotrebe perilice posuđa). Zatim dodajte sol pomoću lijevka dok se posuda ne napuni i ne iscuri voda. Ponovno zavrnite čep i uključite perilicu posuđa ili pokrenite program čišćenja kako bi se višak soli odmah isprao.
Posudu za sol nikada nemojte puniti deterdžentom jer to može oštetiti sustav za omekšavanje vode.
Za pribor bez mrlja i čiste čaše, vašoj perilici posuđa potrebno je sredstvo za ispiranje. Otvorite dozator sredstva za ispiranje pritiskom i podizanjem pločice na poklopcu. Zatim pažljivo ulijte sredstvo za ispiranje do oznake. Označite otvor za punjenje i zatvorite poklopac tako da čujete klik.
Kako biste izbjegli prekomjerno stvaranje pjene tijekom sljedećeg ciklusa ispiranja, krpom obrišite proliveno sredstvo za ispiranje.
U svojem uređaju možete upotrebljavati tablete, prašak ili tekući deterdžent za perilicu posuđa, ali nipošto tekućinu za pranje posuđa. Količinu deterdženta uvijek bi trebalo prilagoditi ovisno o tome koliko su tanjuri i lonci zaprljani. Dozator deterdženta s oznakama količine pomaže vam dodati pravu količinu.
Ako upotrebljavate kombinirane tablete kao što su 3 u 1, 4 u 1 ili 5 u 1, imajte na umu da ti proizvodi osim deterdženta sadržavaju i sredstvo za ispiranje, zamjenu za sol i dodatne sastojke poput zaštite za staklo ili sredstva za čišćenje nehrđajućeg čelika. Ovi kombinirani deterdženti obično djeluju samo do tvrdoće vode od 21°dH. Ako je vaša voda tvrđa, morat ćete dodati sol i sredstvo za ispiranje.
Nakon što ste slijedili prvih pet koraka pokrenite ciklus za pranje vrućom vodom s praznom perilicom posuđa. Kada ciklus završi, vaš kuhinjski "pomoćnik" spreman je za prvo pranje posuđa.
Točno ili netočno: Što možemo staviti u perilicu posuđa?
Filtri kuhinjske nape ili drvo
Filtri kuhinjske nape svakako se mogu prati u vašem uređaju – stoga se oprostite od zamornog ribanja i čišćenja. S druge strane, drvo je bolje prati ručno. Ne samo da se može iskriviti na visokim temperaturama, već nabubri kada je izloženo vodi i može puknuti pa se tako stvaraju idealni uvjeti za razmnožavanje bakterija.
Uštedite si vrijeme i trud uložene u čišćenje kamenca s glave tuša – slobodno ju stavite u perilicu posuđa. Međutim, oštre noževe potrebno je prati ručno jer čak i jedno pranje može oštetiti i otupiti oštricu.
Ako igračke vašeg djeteta nemaju baterije, možete ih slobodno oprati u perilici posuđa. Ujedno je i higijenski. Ali skupe kristalne čaše bolje je prati na ruke. Deterdžent za perilicu posuđa i sol mogu oštetiti njihovu površinu i uzrokovati koroziju stakla.
Za bakar je potreban poseban tretman i trebalo bi ga čistiti ručno jer može pocrniti zbog procesa oksidacije unutar perilice posuđa. S druge strane, držači četkica za zube lako se čiste i održava im se higijena. Jednostavno ih s vremena na vrijeme operite u perilici posuđa.
Možda zvuči čudno, ali u perilici posuđa možete prati i šilterice. Za njih postoje čak i posebni držači. Jednostavno ih stavite u gornju košaru i pokrenite program s niskom temperaturom. Za razliku od njih, neprianjajuće posude ne smiju se prati u perilici posuđa. Sol, deterdžent i pritisak vode oštećuju premaz i narušavaju neprianjajuća svojstva vašeg posuđa.
Želimo prilagoditi našu internetsku stranicu vašim potrebama i željama. Potrebna nam je vaša pomoć oko toga, stoga vas molimo da odvojite minutu i ispunite kratku anketu. To će nam pomoći da našu internetsku stranicu učinimo boljom i transparentnijom.
Želimo prilagoditi našu internetsku stranicu vašim potrebama i željama. Potrebna nam je vaša pomoć oko toga, stoga vas molimo da odvojite minutu i ispunite kratku anketu. To će nam pomoći da našu internetsku stranicu učinimo boljom i transparentnijom.